Začiatočník, vraciate sa k skejtovaniu po rokoch alebo si radi s kamošmi zájdete na pivko na doske? Lepšou voľbou budú hotové komplety (Ako vybrať skateboard), ktoré sú pre tieto účely vhodnejším a lacnejším variantom. Pokiaľ však idete na istotu, zaprášený komplet už nestačí, chcete posunúť latku svojho skejtovania alebo prišiel po zime ten správny čas na upgrade, prečítajte si tento návod a nešľapnete vedľa.
|
V prípade výberu skateboardovej dosky rozlišujeme tri hlavné parametre:
- Rozmery dosky
- Concave (konkáva)
- Materiál
|
Hlavným kľúčom výberu skateboardovej dosky sú bezpochyby rozmery. Rozmery dosky sa určujú v palcoch (1 palec = 2,54 cm) a určujú, pre aký štýl bude celý skateboard komplet postavený a aké komponenty budú na základe rozmerov na komplet namontované.
|
Šírka dosky ponúkne stabilnejšiu jazdu vo vysokej rýchlosti. Je ale zároveň ťažšia, takže sa s ňou horšie otáča a bude na ňu potreba väčšia sila v nohách. Užšie dosky sú na druhej strane ľahšie a lepšie sa otáčajú, potom však môžu byť horšie na ovládanie vo vyššej rýchlosti. Rozdelenie šírky skateboardovej dosky je tiež možné prirovnať k jednotlivým štýlom jazdenia:
|
- 7.5" - 8.0" - Skatepark, prípadne univerzálne jazdenie po meste či za domom
- 8.0" - 8.25" - Skatepark + Street (ulica)
- 8.25" a viac - Bowl (bazén) + Street (ulica)
|
Menej dôležitý parameter, ktorým sa riadia len pokročilí skateri. Pohybuje sa v rozmedzí 28 - 32". Pri stavbe skateboardu sa však bežne berie do úvahy predovšetkým šírka a rázvor, nie dĺžka.
|
Wheelbase (rázvor) je vzdialenosť medzi vnútornými otvormi pre uchytenie truckov. Vzdialenosť medzi týmito otvormi určuje ako ďaleko od seba budú predné a zadné kolieska. Priemerný rázvor je 13-15". Opäť sa jedná o parameter, ktorým sa riadia len pokročilí skateri.
|
Nose je predná časť skateboardu a Tail je zadná časť, často označovaná tiež ako "pätka". Pre začiatočníkov môže byť ťažké rozlíšiť, ktorá časť je ktorá, avšak vo väčšine prípadov sú hotové komplety pre začiatočníkov vyznačené grafikou, prípadne môže byť farba jednej skrutky na doske v inej farbe, ktorá signalizuje pozíciu prednej časti (Nose). Vo väčšine prípadov je zadná časť (Tail) viac prehnutá / kopnutá.
|
Concave (konkáva) alebo aj prehnutie dosky do tvaru "U". Konkáva umožňuje presné umiestnenie chodidiel, lepšiu kontrolu nad doskou, rýchlejšie prevedenie trikov a ďalšie. Predtým sa konkáva delila len na tri stupne - Low, Medium, High, neskôr sa však pridala rada značiek, ktorá svoje know-how v oblasti konkávy pomenovala po svojom, príkladom je teda K20 Concave (Powell Peralta), Control Concave (Ambassadors) a ďalší. V porovnaní so základnou parametrizáciou je teda možné držať označenie troch stupňov a novovzniknuté k týmto stupňom prirovnávať.
|
Najčastejšie používaným materiálom je kanadský javor. Doska je konštruovaná z niekoľkých dýh, väčšinou zo 7 či z 9, ktoré sú vrstvené a lepené kolmo k sebe. Dosky s viac ako 7 vrstvami sú pevnejšie, ale ťažšie a drahšie. U prémiových dosiek je bežné stretnúť sa s pojmom lepenie Resin-7 Epoxy pre vysokú odolnosť a maximálnu kvalitu.
|
|
|